Home
Start Contest
Contest Rules
Supervisor Login
List All Teams
Old Contests
Solutions/Results
Contact

Purple Comet! Math Meet
Spring 2011 Results

Purple Comet! Math Meet
Spring 2011 Results

Individual team scores and a breakdown of the results can be seen here.

Middle School Mixed Teams
  • First Place: MC Illinois (Kennedy) with 20 out of 20 correct.
  • Second Place(tie): Archimede's Successors (Eudaimonia Academy), Dr Sonnhard Graubner (Baton Rouge Bay Math Circle), 101010-XY-1 (ZH Academy), 101010-XY-0 (ZH Academy), Philippines Team 1 (Mathematics Trainers Guild Philippines), PHILIPPINES TEAM 2 (Mathematics Trainers Guild Philippines) with 19 out of 20 correct.
  • Honorable mentions go to BASIC Homeschools Middle (BASIC Homeschools), Mangoes (Longfellow Middle School), ADPS (Dent Middle School), 101010-XX (ZH Academy), Colorado Galois 1 (Colorado Math Circle), OZEL YAMANLAR KOLEJI (OZEL YAMANLAR OZYURT ILKOGRETIM OKULU), Terman Team (Terman Middle School), ICAE Math III (ICAE), Mind Bogglers (Longfellow Middle School), Cornerstone 1 (Cornerstone Education Resources), Central Maryland Homeschoolers (Central Maryland Homeschoolers), 5k001 0f n00b2 (5k001 0f n00b2), OZEL YAMANLAR OZYURT KOLEJI (OZEL YAMANLAR OZYURT ILKOGRETIM OKULU), Shenendehowa Middle Schools (Shenendehowa Middle Schools), Surya Institute Muda 1 (Surya Institute), Pi Boys (The Dalton School), Colorado Galois 2 (Colorado Math Circle), PHILIPPINES TEAM 3 (Mathematics Trainers Guild Philippines), Rabbits (North Shore Home Educators), DancingBananas (Howard County Middle Schools), Surya Institute Muda 3 (Surya Institute), Colorado Galois 3 (Colorado Math Circle)
Middle School 1-400
  • First Place: I love pi (Detroit Country Day Middle School) with 20 out of 20 correct.
  • Second Place(tie): Middle School SMPN 5 Padang Panjang (SMPN 5 Padang Panjang), Eminescu Team 2/ 6 C (Sc. Mihai Eminescu), Eminescu Team 1/ 5 A (Sc. Mihai Eminescu), Eminescu Team 3/ 6 C (Sc. Mihai Eminescu), Eminescu Team 4/ 8 B (Sc. Mihai Eminescu), Eminescu Team 5 / 5 A (Sc. Mihai Eminescu), Eminescu Team 6/ 5 A (Sc. Mihai Eminescu) with 18 out of 20 correct.
  • Honorable mentions go to Gong Fu Pandas (North Houston Academy of Mathematics and Science), Pythagoreans (Sculley Academy), San Marino Fox (Spotlight Education Institute, Inc.), 5A+R (AAST), AAST Mu 2 (Homeschool), The Cutting Edge (University Laboratory High School), ODTU YILDIZLARI (ODTU MERSIN COLLEGE), FATIH KOLEJI - 7th - Team A (ÖZEL SILIVRI FATIH ILKÖGRETIM OKULU), team 7 (Sc. Mihai Eminescu), Math-ador (Kultur2000 College), Jesus Loves Me (Metro Christian Academy), commas>full stops (Chinese International School), Cranbury #1 (Cranbury School), Mag Pi (Portola Middle School - Highly Gifted Magnet), FATIH KOLEJI - 8th - Team B (ÖZEL SILIVRI FATIH ILKÖGRETIM OKULU), PENTAGON (Scoala cu clasele I-VIII nr.5), Dungeon Rangers (Doga Koleji - Topkapi)
Middle School 401 and up
  • First Place(tie): Art of Problem Failing (Diamond Middle School), One Middle School Kid (Lakewood Middle School) with 20 out of 20 correct.
  • Third Place(tie): KimChi Iguanas (Jonas Clarke Middle School), 1 (Plum Grove Junior High/MathTeacher), Finite Abelian (Albuquerque Academy), Little Blue (Ligon GT Middle School), The V-DREAM Team (MS) (Takoma Park Middle School) with 19 out of 20 correct.
  • Honorable mentions go to Team Celsius (Carmel Valley Middle School), Tiger Cubs (SOUTH PASADENA MIDDLE SCHOOL), The Rush Ins (Harvest Park Middle School), sqrt -1 (Cupertino Middle School), Turkey on a Stick (Boulan Park Middle School), TEAM 1-NEON COMETS (Mt Vew Mddle School), Pi Castaways (McCall Middle School), Takoma Park 6-The Communists (Takoma Park Middle School), Geo Geniuses 42 (Cupertino Middle School), Hwa Chong Team D (Hwa Chong Institution), Math-a-Magicians (Madison Middle School), AA Minus A (Hyde Park Middle School), TEAM 2-TEAM ALPHA DYNAMINE AWESOME WOLF SQUADRAN (Mt Vew Mddle School), Diversity (Jonas Clarke Middle School), Ravi and the 7th graders (Jonas Clarke Middle School), The Boomz Team (Hwa Chong Institution), i8Sp (Diamond Middle school), Fairview Falcon Pride (Fairview Middle School ), H U N Te Rn Er Ds (Hunter College High School), Horner Bees (Horner Junior High), Einstein Pi (Albert Einstein Middle School), Small Potatoes (Longfellow Middle School), Team TJ (Longfellow Middle School), DIA Junior MAP (Dubai International Academy), The Concertos of Typhlolgy (Hyde Park Middle School), ptownpikabanelingpwners (Harvest Park Middle School), Purple Pandas (Boulan Park Middle School), TEAM 7 (Mt Vew Mddle School), The Bowsers (Jordan Middle School), Monty4 (Montgomery Middle School), Little 6th graders (Jonas Clarke Middle School), The Others (Barrington Middle School), DTS1 (National College Traian), Bibimbap (Diamond Middle School), MMMS Team 1 (Marlboro Memorial Middle School), TJMS TEAM A (Thomas Jefferson Middle School), AMSA Ninja Muggle Muffle Waffin Cheeseball Cheerio (Advanced Math and Science Academy), AMSA Power Sets (Advanced Math and Science Academy), 8th Graders (St. Mark's School of Texas), Team Sevie (Carmel Valley Middle School), Fahrenheit+ (Carmel Valley Middle School), Raul Alegre (Liberty Middle School), Team OP (Longfellow Middle School), Idiots in Action (John F. Kennedy Middle School), TEAM 4 (Mt Vew Mddle School), The Philips (Shepherd Junior High School), Team TI-83 (Barrington Middle School), Antalya Toros Math Team 8 (ÖZEL TOROS ILKÖGRETIM OKULU), Antalya Toros Math Team 7 (ÖZEL TOROS ILKÖGRETIM OKULU), Frost Team 2 (Frost Middle School), RMS (Richmond Middle School), Anonymous (Hwa Chong Institution), MADNRD (Diamond Middle school), Awesome Singing Koala Bears Beat Jaguars (Diamond Middle school), I 8 Sum Pi (Eisenhower Middle School), JH Mathcats1 (Westminster JHS), AMS1 (Ames Middle School), Dolphins (Horner Junior High), THE 6 PERFORMING BANANAS (DePere Middle School), Rubiks Reckoning (Harvest Park Middle School), Last Place (Boulan Park Middle School), TEAM 3 MORMK (Mt Vew Mddle School), Purple Pride (Buffalo Community Middle School)
High School Mixed Teams
  • First Place: Colorado Euler 1 (Colorado Math Circle) with 30 out of 30 correct.
  • Second Place(tie): Del Martians A (Sunday Math Group), Hello, Sonnhard (Baton Rouge Bay Math Circle) with 29 out of 30 correct.
  • Fourth Place(tie): ICAE Goes H.A.M. (ICAE), Daewon 1 (Daewon Foreign Language High School), Daewon 2 (Daewon Foreign Language High School), DON'T PANIC (ZH Academy) with 28 out of 30 correct.
  • Honorable mentions go to Del Martians B (Sunday Math Group), BASIC Homeschools High (BASIC Homeschools), Surya Institute Tua 1 (Surya Institute), XLII (ZH Academy), AZ Dream Team (CCSA), AAMC Red Sox (Albany Area Math Circle), Delhi Math Clique (Delhi Math Clique), UCT Maths Circle (University of Cape Town Maths Circle), ADPS2 (Dent Middle School), Colorado Euler 2 (Colorado Math Circle), Mostly Harmless (ZH Academy), HIGH SCHOOL (Mt Vew Mddle School)
High School 1-1200
  • First Place: DCDS Yellowjackets (Detroit Country Day School) with 29 out of 30 correct.
  • Second Place: One High School Kid (Blue Valley West High School) with 28 out of 30 correct.
  • Third Place(tie): Abelian Grapes (Hunter College High School), Team Gauss (High Technology High School), e^i(pi) +1 = 0 (Online High School, EPGY/Stanford University) with 27 out of 30 correct.
  • Honorable mentions go to Poseidon (North Houston Academy of Science and Mathematics), PraCNT (National College Traian), St. Albans 1 (St Albans School), Kim Chi Iguanas (Jonas Clarke Middle School), Diff E Q Plus 2 (Providence Day School), HKIS (Hong Kong International School), The V-DREAM Team (HS) (Takoma Park Middle School), TAMS Tux (Texas Academy of Mathematics and Science), RC++ (Robert College of Istanbul), Loomis Chaffee (Loomis Chaffee School), DOUBLE RAINBOW ALL THE WAY (South Island School), The Wounded Yams (Harvard-Westlake School), Funny Bouny (West Lafayette High School), DCDS Blue (Detroit Country Day School), Sixth Root of W (Weatherly Area High School), Academy Chargers 1 (Albuquerque Academy), Arcadia I (Spotlight Education Institute, Inc.), AAST Mu 2 (AAST), You Me and Eddie (AAST), The Communists (Takoma Park Middle School), HS Art of Problem Failing (Diamond Middle School), Red Rhino A (Taft School), Hogger phi (Northfield Mount Hermon School)
High School 1201 and up
  • First Place: Orange Phronemophobic Vertically Challenged Nerks (Clements High School) with 30 out of 30 correct.
  • Second Place(tie): Deity (Hwa Chong Institution), Mind Runner (Hwa Chong Institution), Wayzata Gold (Wayzata High School), Scheering Force (Stuyvesant), Amador Valley (Amador Valley High School) with 29 out of 30 correct.
  • Honorable mentions go to SQ (Individual), Teams are for noobs (Individual), Great Neck South HS Stressed (Great Neck South High School), Jub Jub (Lynbrook High School), Bowser (Palo Alto High School), Ladue Team 1 (Ladue Horton Watkins High School), Walton Phailyeure Academy (Walton High School), Skitty (Lynbrook High School), Blue Comet (Hwa Chong Institution), SuperPower (Hwa Chong Institution), TJ6 (TJHSST), TJ8 (TJHSST), TJ9 (TJHSST), Lynbrook 3Gate into Expo (Lynbrook High School), Blair A (Montgomery Blair High School), Wu Are You (Stuyvesant HS), NHS Awesome (Newport High School), Torrey Pines HS A (Torrey Pines High School), SMTP (Hwa Chong Institution), I LIKE PROBLEM SOLVING (Homeschool), Jensen's Inequality (Irvington High School), Cypress Bay High School (Cypress Bay High SChool), Ithaca Math Circle Infrared (Ithaca Math), The Sandbaggers (Troy High), What the Phlux? (Chamblee Charter), Iowa City West Gold (Iowa City West HS), Lu are You (Stuyvesant HS), Fundamental Process (Hwa Chong Institution), Cool Name, Bro (Lynbrook High School), Team Austin D (Stephen F. Austin), Logger Rhythms (Leland High School), Central1 (Central High School / Math Teacher), YOA (WW-P High School South), Team No 1 (Hwa Chong Institution), JOK3R (Hwa Chong Institution), Super Daddy Semus (Cherry Hill High School East), Needham Gold (Needham High School), JHS Ducks (Johnston High School), Pie Radiance (Leland High School), JV2 (Neuqua Valley High School)

Purple Comet Math Meet logo Awesome Math logo
All content copyright © 2003-2017 by Jonathan Kane, Titu Andreescu and Bennette Harris.
For problems or questions regarding this website contact [webmaster@purplecomet.org].
Last updated: 1 February 2016.